Один з найулюбленіших овочів на нашому столі – звичайна білоголова капуста. Її вирощують на присадибних ділянках і на фермерських полях. Страви з неї готують і господині на домашній кухні, і професійні повари в елітних ресторанах. Її сміливо можна вважати дійсно національним продуктом харчування. Недарма вживання капусти українцями в кілька разів перевищує її споживання в Америці.

Історія капусти

За легендою капуста з’явилась з капель поту Юпітера, котрий в муках розмірковував про протиріччя буття. Вперше описав капусту древньогрецький натураліст Теофаст приблизно в 287 році до н.е. Капуста завжди користувалась заслуженою пошаною у всіх народів. Її широко застосовували в кулінарії і в медицині. Селекціонери виводили нові її різновиди та сорти, а письменники писали про неї книги.

На столі не пусто, коли є капуста

В Київську Русь капуста потрапила значно пізніше. Римські гарнізони, починаючи з другої половини I століття до н.е. і до середини III століття н.е., часто навідувались на територію сучасного Криму. Вони й привезли з собою багато сортів капусти та інших на той час незвичних для нашої місцевості овочів.

Цілеспрямовано вирощувати капусту наші предки почали лиш в IX столітті. Перші письмові згадки про білоголову капусту датуються 1073 роком. Цей холодостійкий і вологолюбний овоч чудово почував себе в тутешніх кліматичних умовах. Його міцні білі качани вирощувались на кожному селянському городі. Та й люди більш знатного походження теж не гидували смачною капустою. Вживали її і свіжою, і вареною. Але найбільшою популярністю користувалась капуста квашена, котра зберігала свої чудові поживні якості на протязі всього зимового періоду.

Капуста на кухні різних країн світу

Враховуючи таку багатовікову історію споживання капусти нікого не дивує її присутність в національних стравах різних народів. Капуста – надзвичайно універсальний продукт. Вона може слугувати самостійною стравою або подаватись в якості гарніру чи одного із інгредієнтів в складі інших страв. Капусту вживають сирою, її смажать, тушкують, варять, заквашують, маринують. Познайомимось з кількома найпопулярнішими стравами з капустою з різних куточків світу.

Найперший, найрідніший, найсмачніший – наш український червоний борщ. Готують його з капусти, картоплі, моркви, обов’язково додаючи цибулю, петрушку, кріп та буряк, що забарвлює страву в темно-червоний колір. Традиційно борщ варять на м’ясо-кістковому розсолі, хоча раніше його споживали, як правило, прості селяни, які куштували м'ясо лише на свята, а повсякдень – збагачували смак борщу салом з часником. Для заквашування борщу використовують квас зі столового буряка, томатну пасту або свіжі помідори.

Ще однією традиційною стравою для української кухні є бігус. Однак це смачне поєднання капусти і м’яса прийнято вважати споконвічно польською національною другою стравою. Існує величезна кількість варіантів приготування бігуса. Зазвичай використовується свіжа та квашена білоголова капуста, свинина або дичина, копчені ковбаски, свиняче сало з великою концентрацією м’яса. В страву також можуть додаватись лісові гриби, чорнослив, помідори, червоне вино і різноманітні прянощі. Спочатку окремо тушкують капусту і смажать м'ясо та ковбасу, потім їх змішують і тушкують разом.

Форікол – традиційна норвезька страва, яку зазвичай готують і подають до столу восени. Ця страва навіть має свій власний день, який відмічають в останній четвер вересня. До її складу входять всього лише два основних інгредієнти: капуста і м'ясо молодого ягняти на кісточці.

А ще ж є німецька тушкована капуста зауэркраут, російські щі, традиційні для багатьох слов’янських кухонь голубці та багато інших оригінальних капустяних страв.

У львівському ресторані «Медівня» ви можете спробувати український борщ та вареники з капустою, поживний бігус, смачні голубці та різноманітні салати з цього простого і водночас надзвичайно апетитного овочу.