Чим обумовлена шалена популярність копченого м’яса, ковбас, риби, їх щоденна присутність на наших столах і в меню елітних ресторанів? Безумовно, їх апетитним виглядом, приємним смаком, чудовим ароматом з ноткою диму. А ще вони достатньо довго зберігаються. Однак мало хто знає, хто першим придумав коптити продукти, як цей процес відбувається, і настільки корисні чи шкідливі копчені продукти для нашого організму.

Сторінками історії

Деякі джерела стверджують, що коптити м'ясо найпершими придумали фіни. За легендою, одного разу група мисливців знайшла багато згорілих і напівзгорілих тушок, котрі зостались після пожежі, що бушувала тут напередодні. Один з мисливців вирішив спробувати таке м'ясо. Він підібрав одну напівсиру тушку з приємним ароматом і підвісив її біля вогнища. Через декілька годин під дією диму аромат, що долинав від м’яса, став ще апетитнішим. А коли мисливець скуштував страву, то зрозумів, що і на смак вона теж доволі приємна.

<

Цей випадок став відомий у всій окрузі, і люди, що жили по сусідству з мисливцем, почали з задоволенням використовувати метод обробки димом або, іншими словами, коптіння в повсякденному житті.

Втім першовідкривачами методу коптіння з таким же успіхом могли бути і бритти, галли, древні греки і римляни, слов’яни і монгольські племена. Найвірогідніше, що різні народи по-різному підходили до використання цього методу.

Спочатку люди коптили лише м'ясо, потім навчились таким же способом готувати рибу. І вже набагато пізніше з’явились копчений сир, копчена ковбаса, копчені овочі та фрукти.

Що стосується безпосередньо наших предків, то в Київській Русі коптіння м’яса і риби відоме з давніх-давен, оскільки воно дозволяло зберігати продукти в умовах нашого клімату тривалий час, перешкоджало їх псуванню та гниттю і надавало їм приємний аромат і незвичайний смак. Тому люди часто коптили надлишки продуктів, наприклад, частину великого улову риби, половину туші забитої худоби, гриби та овочі, що гарно вродили.

Перші коптильні будували з каміння, цегли, металу. Вони мали вигляд високого стовпа, верх котрого герметично закривали кришкою, замазуючи всі щілини глиною. З однієї сторони стовпчика робили два віконця з дверцями. Одне – для підвішування продуктів всередині. Друге – для закладки палива і слідкування за вогнем. В наш час придумали спеціальні газові або електричні коптильні, які роблять процес коптіння більш зручним.

Види коптіння

Коптіння буває холодним і гарячим, а також швидким, котре близьке за ефектом до запікання.

При гарячому коптінні для обробки продукту використовується дим температурою до 120 °C. Процес триває кілька годин. Це швидкий і порівняно легкий спосіб обробки, тому саме гаряче коптіння зазвичай застосовується в домашніх умовах.

При холодному коптінні продукт обробляється димом з температурою до 25 °C. Тривалість процесу – багато годин або навіть днів. Перед холодним коптінням продукт, як правило, проходить попередню обробку, наприклад, соління.

Для прискорення дії диму також може використовуватися електрокоптіння, при якому частинки диму, іонізовані електричним током, направлено рухаються в електричному полі і осідають на поверхні продукту.

Що дає коптіння

Окрім незвичайного смаку та аромату, апетитної скоринки, процес коптіння надає ще й бактерицидний та антиокислювальний ефект, котрі захищають продукти від псування, викликаного патогенною мікрофлорою. Коптильні речовини, які масово використовуються у виробництв, добре поглинаються м’язовою і жировою тканинами м’яса і захищають їх.

Ресторан «Медівня» намагається не відставати від світових ресторанних тенденцій і радувати своїх відвідувачів смачними та корисними стравами. Тому чільне місце в нашому меню посідають саме копчені ковбаски, м'ясо та риба. Любителям поживних м’ясних продуктів припадуть до смаку і пропоновані нами страви на грилі.