Йому більше трьохсот років. За право вважати його національною стравою сперечаються цілі народи. В Україні без нього не обходиться ні повсякденний, ні святковий стіл. Готують його з квасолею, грибами, баклажанами, яблуками і навіть карасями. За деякими рецептами в нього навіть можна додавати пиво. Здогадались, про що йде мова? Про смачний і корисний борщ.

Історія появи

Деякі дослідники вважають, що своєю появою борщ має завдячувати древнім римлянам, котрі вирощували цілі плантації буряка і капусти. Вони й почали готувати різноманітні борщі: м’ясні, рибні, з морепродуктами та пісні з додаванням лише оливкової олії і прянощів.

Його величність борщ

Однак борщ – популярна страва на столах жителів багатьох країн світу. Існує навіть поняття борщового пояса, котрий поширюється від Польщі через Україну і Білорусь до Волги та Дону. Яким же чином давньоримський борщ добрався до цих країв? Справа в тому, що починаючи з другої половини I століття до н.е. до середини III століття н.е. римські гарнізони були частими гостями на території сучасного Криму. Вони привезли з собою свої сорти капусти, буряка та багатьох інших смачних і врожайних овочів.

З іншого боку борщ у своєму сьогоднішньому виді з’явився близько 370 років тому під час Азовської облоги, коли козакам не було чого їсти і їх кухарі змушені були готувати із всього, що потрапляло під руку. Страва припала всім до смаку. І назву їй вигадали відповідну – «борщ», просто переставивши літери з назви рибної юшки «Щерба». Проте на думку деяких етимологів, слово «борщ» походить від давньої назви рослини борщівник, листя котрої раніше використовували при приготуванні борщу.

Борщ в культурі

В українській мові сформувалась ціла низка приказок та крилатих висловів, пов’язаних з борщем, як от: «байка байкою, а борщ стигне»; «чи я тобі в борщ начхав?» та багато інших.

Неодноразово згадували борщ у своїх творах і письменники. Так, наприклад, І.Котляревський у своїй безсмертній «Енеїді» розповідав:

 • Борщів як три не поденькуєш,
 • На моторошні засердчить;
 • І зараз тяглом закишкуєш,
 • І в буркоті закеньдюшить.
 • Писали про борщ і брати Стругацькі, і Михайло Булгаков, і багато інших майстрів слова.

Цікавинки про борщ

 • Молодих козаків на Запорізькій Січі випробовували на витримку і стриманість переперченим борщем.
 • Український борщ вважається правильно приготовленим, якщо опущена в нього ложка стоїть.
 • У кухнях західних країн борщ не присутній. У фільмі «Поліцейська академія 7» показано, як були шоковані американці, покуштувавши борщ.
 • Однак в США, поблизу Нью-Йорка, знаходиться місцевість, котру називають Борщовий пояс. Таку назву регіон отримав завдяки євреям-вихідцям з України, Росії та Польщі, котрі оселялись там і продовжували смакувати свій традиційний улюблений борщ.
 • В невеликому містечку Борщів, що на Тернопільщині, раз на рік восени проводиться фольклорний фестиваль «Борщ-їв». За давньою легендою турки, захопивши місто, захотіли спробувати український борщ. Одна жіночка приготувала обід для загарбників, однак він чимось не сподобався їхньому ватажку. Бідна українка довго слухала його роздратовані крики, а потім не витримала, вдарила нахабу по голові черпаком і втопила його в борщі.
 • Українські аналітики використовують неофіційний «індекс борщу» для оцінки купівельної спроможності різних валют і для визначення реальної інфляції гривні. Цей індекс – вартість продуктів, необхідних для приготування каструлі борщу на зазначену дату. До уваги беруться яловичина, капуста, буряк, картопля, морква, цибуля, соняшникова олія.

Кухарі львівського ресторану «Медівня» пропонують гостям смачний і запашний борщ, приготовлений на основі давніх галицьких рецептів. Ми добре попрацювали над ним, удосконаливши технологію приготування і розробивши більш сучасну подачу. Смак страви підсилюють традиційні українські пампушки.