Медовуха – традиційний напій української кухні, приготовлений з меду і води методом зброджування. Вона має приємні смак і аромат, неперевершені цілющі властивості. Ми зазвичай п’ємо цей дивовижний напій, анітрохи не замислюючись про культуру його споживання, сформовану нашими предками і удосконалену сучасниками.

Як пили медові напої в Київській Русі

Із історії відомо, що наші предки сформували деякі традиції вживання хмільних напоїв і строго їх дотримувались. Особливо це стосувалось питного меду, котрий вважався особливим продуктом, об’єднуючим людський і божественний світ.

Напій вживали у визначений час і з визначеною метою: на весіллях, на народних гуляннях, на великі церковні свята. При цьому люди прагнули звеселитися і збадьоритись, а не захмеліти.

Вживали мед перед трапезою. Спочатку це було обумовлено релігійними настановами, які з плином часу забулись, а от звичка залишилась. Ще пізніше медові напої почали пити і до, і під час, і після їжі. Хмільний мед передавали по кругу, зачерпуючи його із великої дерев’яної, мідної, срібної або навіть золотої чаші невеличкими черпаками із загнутою ручкою.

Як спеціалісти рекомендують вживати медовуху

Минули цілі століття, умови життя змінились, більшість традицій було втрачено. На зміну ставленим і вареним питним медам прийшла медовуха. Суттєвих змін зазнала і культура пиття. Але й зараз можна й потрібно пити медові напої так, щоби отримати від їх споживання максимум користі та по-справжньому насолодитись їх дивовижним смаком.

Вживати медовуху рекомендують перед трапезою. Слабоалкогольний медовий напій в цьому випадку грає роль аперитиву. Він активізує процеси травлення, покращує обмін речовин, готує організм до прийняття основних страв. Напій, як правило, подається охолодженим, що особливо актуально в літню спеку. Взимку напій треба трішки підігріти, але на доводити його до кип’ятіння. Щоб розкуштувати весь смак напою, п’ють його маленькими ковточками, не поспішаючи, з невеликих чарочок.

Зверніть увагу! Медовуху в пляшці не потрібно збовтувати.

Чим можна закушувати медовуху

В давнину в якості закуски використовувались мочені ягоди, яблука, солоні кавуни. Поєднання кисло-солодкого смаку медового напою з солодким присмаком ягід і фруктів вельми полюбляли наші предки. Також вони закушували питний мед різноманітними квашеними овочами, вівсяними, житніми киселями, пряниками і м’ясними пирогами.

Зараз мочені ягоди і фрукти – нечасті гості на нашому столі. Але їх легко можуть замінити фрукти, квашені і мариновані овочі, різноманітні солодкі і несолодкі легкі закуски, солодка випічка з сиром та родзинками, ватрушки і навіть солоне, в’ялене або копчене м'ясо.

Знавці та справжні цінителі медовухи не рекомендують закушувати її рибою і іншими дарами моря. На їх думку, ці продукти зовсім не сумісні з медовим напоєм і можуть завадити в повній мірі відчути його смак і аромат.

Дехто вважає, що медовуху взагалі не потрібно закушувати, оскільки це доволі ситний напій (в його складі міститься велика кількість легкозасвоюваних вуглеводів у вигляді глюкози і фруктози). До того ж медовуха має дуже насичений смак, який не варто підсилювати якимись іншими продуктами.

Як і коли вживати медовуху, з якими продуктами її поєднувати, кожен вирішує сам для себе. Головне – не нашкодити своєму організму. А цього не станеться, якщо ви питимете медові напої лише в перевірених місцях, таких, наприклад, як наш ресторан «Медівня», знатимете міру і враховуватимете можливість розвитку алергічної реакції, що пов’язана з вживанням меду чи якогось іншого продукту у складі напою.

Смачного!