Напій богів, що дарує безсмертя і божественну мудрість. Напій, що робить людину вельми красномовною і надає дар чарувати словом. Напій з дивовижними цілющими властивостями. Це все про легендарний медовий продукт, облюбований нашими предками і належним чином оцінений багатьма сучасниками, - медовуху.

Медовуха – напій на основі меду, котрий в своєму сучасному вигляді з’явився в XIX столітті, а популярність завоював вже в наступному столітті. За часів радянської влади бджільництво було надзвичайно поширеним. Тоді часто відбувалось відкачування незрілого меду, котрий не зберігався довго і не був придатним для продажу. Тому деякі бджолярі вигадали спосіб його утилізації. Вони додавали в мед звичайні хлібопекарські дріжджі. Згодом були розроблені технології, що дозволяли зброджувати не лише незрілий, а й повністю готовий мед.

Сучасні технології приготування медовухи

Спосіб виготовлення сучасної медовухи дуже нагадує процеси виноробства. Лише роль виноградного соку тут грає водно-медовий розчин, який називають «ситою». Дріжджі сприяють зброджуванню сити, після чого напій зливають з осаду і відстоюють. Поступово напій світлішає, його переливають у чисту ємність. Дозріваючи, медовуха стає все міцнішою і набуває приємного смаку. Всі процеси бродіння, дозрівання повинні відбуватися у приміщенні зі сталою низькою температурою. Найкраще для цих цілей підходить погріб.

Види медовухи

За способом приготування сити медовуха поділяється на:

  • ставлену,

Для розчинення меду беруть майже холодну воду. Потім відбувається зброджування сити.

  • варену.

В цьому випадку сита вариться до 3 год. або навіть і більше.

В залежності від змісту меду у розчині розрізняють наступні види медовухи:

  • чотирняк (на три частки води береться одна частка об'єму меду, результат – «сухий» напій ),
  • третяк (одна частка меду береться на дві частки води, результат – «напівсухий» напій),
  • двійняк (частки води і меду рівнозначні),
  • півторак (на півчастки води береться одна частка меду).

Готують і проміжні варіанти напою з іншими пропорціями меду і води.

За особливостями додавання меду медовуха буває без наступного додавання меду після приготування і з наступним додаванням меду після приготування. В залежності від наявності етилового спирту у складі напою розрізняють медовуху без додавання етилового спирту і кріплену медовуху з додаванням етилового спирту.

За періодом виготовлення і міцністю медовуха буває:

  • молодою,
  • звичайною,
  • міцною,
  • ставленою.

І нарешті в залежності від інгредієнтів розрізняють медовуху з хмелем і медовуху з прянощами.

Промислове виробництво медовухи

В наш час деякі недобросовісні виробники називають медовухою різноманітні медові настоянки чи взагалі просто горілку з додаванням меду. Це недопустимо. Ми розуміємо, що виноградний сік, в який долили горілку, не може називатись вином. Так і горілка з медом – це ще не медовуха. Справжня медовуха отримується шляхом бродіння меду.

Медовуха користується величезною популярністю у Польщі і займає третє місце серед хмільних напоїв в рейтингу уподобань поляків (перші два місця посіли пиво та горілка відповідно). Медовуху там виробляють в промислових обсягах на спеціалізованих підприємствах. Виробництво цього слабоалкогольного медового напою хоч і в менших об’ємах налагоджено і в Канаді, Німеччині, Чехії.

В Україні медовуху зараз виготовляють тільки деякі пасічники, поодинокі цінителі цього стародавнього медового напою та окремі ресторани, які орієнтуються на національну українську кухню. Виробництво медовухи в промислових масштабах, на жаль, не відбувається.